Výrobné Materiály

Bavlna

Bavlna je najdôležitejší materiál zo všetkých plodín pestovaných na výrobu textilného vlákna. V dnešnej dobe si bavlna síce udržiava svoje postavenie ako najvýznamnejší zdroj prírodného vlákna, ale jej význam bol do značnej miery zmenšený vláknami zo syntetického pôvodu.  Materiály zo 100% bavlny schnú dlhšie než syntetické vlákna, no vo veľkej väčšine je ich možné bez problémov prať v práčke. Na dnešnej produkcii textílií má bavlna podiel zhruba 40 %

Polyamid

Polyamid je syntetické vlákno, ktoré je veľmi ľahké, a pritom je extrémne odolné proti roztrhaniu a opotrebovaniu. Vzhľadom k tomu, že sa takmer nekrčí, veľmi ľahko sa udržuje. Neprijíma vodu. Polyamid dnes poznáme pod obchodnými názvami nylon aperlon. Ide o vlákno veľmi trvanlivé a ľahko vyprateľné. Vďaka ich relatívne nízkemu bodu topenia nie sú príliš odolné voči vysokým teplotám. Použitie: napríklad na výrobu jemných pančúch, dámskej spodnej bielizne, korzetov a plaviek.

 Polyester

Polyesterové vlákna sa môžu vyskytovať prakticky vo všetkých textilných výrobkoch. Skrátka, ide o mimoriadne všestranný a praktický materiál. K najdôležitejším kladným vlastnostiam patrí - vysoká odolnosť na svetle, voči poveternosti a mikroorganizmom, malá navĺhavosť (rýchle sušenie), navyše ak je vlákno hladké, príjemne chladí. Preto je možné z neho vyrábať teplé svetre, ale aj chladivé letné oblečenie. Mnohé vlastnosti sa dajú ľahko zlepšiť chemickými alebo mechanickými procesmi. Veľmi populárnym druhom polyesteru sú duté vlákna, ktoré sa používajú ako alternatíva k periu s tou výhodou, že sa výrobky plnené týmto materiálom dajú prať.

 Polartec®

Obojstranná pletenina vyvinutá jedinečným spôsobom, ktorý zaisťuje vodoodpudivosť odevom vyrobeným práve z tohoto materiálu. Ponúkajú výnimočne dlhú životnosť, vetruodolnosť a sú ľahšie. Ide o materiál s trvanlivou všeúčelovou izoláciou a výborným vzhľadom. Tkanina vyrobená z  Polartec®-u sa dobre perie, nežmolkuje sa, je jemná, splývavá a nebráni pohybu. Trikotíny Polartec® odolávajú treniu alebo zachytávaniu sa nití, nepohlcujú žiadne pachy, nezbehnú sa pri praní a vždy udržujú estetický výzor. Vhodná konštrukcia trikotínu dáva odevu vynikajúce termoizolačné vlastnosti napr. počas fyzickej námahy sa organizmus prehrieva, pre úľavu a udržanie v intervale tzv. "teploty životnej aktivity" (medzi 36,7C a 37,5C), odstraňuje vlhkosť v podobe potu. Potom je vodná para prepustená na povrch vonkajšieho povlaku a odparovaná preč. Tento proces dovoľuje regulovať vlhkosť vo vnútri odevu a tak udržiavať vhodnú mikroklímu pri pokožke.

 Polartec® Classic 100™

Polartec® Classic 100™ je textilný materiál, ktorý udržiava teplo, je ľahký a má  malý objem v porovnaní s bežnými izolačnými vláknami. Vysoká priedušnosť zabezpečuje komfort pri všetkých aktivitách a zároveň nezabraňuje presunu vlhkosti. Na rozdiel od bežných a lacnejších fleece materiálov Polartec® Classic 100™udržiava svoju výbornu izolačnú schopnosť a nežmolkuje sa ani po viacerých praniach.

 Polartec® Power Dry®

Materiály Polartec ponúkajú nový, široký koncept materiálov. Sú založené na princípe spájaní látkových štruktúr, čím umožňujú to, že rôzne materiály môžu byť použité na spodnú a zároveň vrchnú stranu látky. Sú veľmi husto tkané a krátko strihané. Ďalej ponúkajú výnimočne dlhú životnosť, sú ľahšie a zároveň vetruodolné. Možných aplikácií týchto materiálov je pre funkčné oblečenie veľké množstvo

 Kevlar®

Vlákna značky Kevlar® sa odporúčajnú pre ochranné oblečenie, pretože sú pri rovnakej hmotnosti 5 x odolnejšie než je oceľ.Jeho veľká pevnosť a mechanická odolnosť pri nízkej váhe zostala dlho neprekonaná. Kevlar v mnohých odboroch nahradil aodľahčil metalické ochranné a funkčné prvky - nepriestrelné vesty, popruhy najrôznejšieho určenia, ochranné odevy atď.

 Klimatex®

Klimatex® je osvedčený pletený polypropylénový materiál ktorý má špecifické vlasnosti; dokonale totižto vyhovujú súčasnym trendom a spĺňajú kritéria funkčnosti a pohodlia pri nosení. Najväčšou prednosťou materiálu Klimatex® je schopnosť maximálneho odvodu potu od tela.

 Coolmax®

Vysoko technické vlákno vyrobené firmou DuPont, ktoré zabezpečuje maximálny odvod pár od tela a udržiava tak telo v suchu. Je vyrobené z unikátneho hydrofóbneho 4-kanálového vlákna pre lepšie odvádzanie vlhkosti smerom od kože do ďalších vrstiev látky. Materiál tak schne omnoho rýchlejšie než iné látky, napr. o 50 % rýchlejšie ako bavlna, preto skvele napomáha udržiavať termoreguláciu tela i pri zvýšenej fyzickej námahe. Navyše je odolné proti zrážaniu, pachom a plesniam. Tento materiál sa hodí na akékoľvek aktivity v teplých klimatických podmienkach, v lete a pri zvýšenej tvorbe potu.

 AntiBacterial

Táto úprava je veľmi dôležitá pri veciach, ktoré sú priliehavé k telu alebo veci na priamy dotyk s pokožkou. V zásade je rozdiel bez a s antibakteriálnou úpravou. Bez úpravy sa zápach spôsobujúce baktérie sa usadia v materiáli a množia sa, naopak s antibakteriálnou úpravou sa potláča rast zápachu spôsobujúcich baktérií v materiáli. Ďalšia nesporné výhody tejto úpravy môžeme definovať ako -  efektívna a  trvalá úprava, bezpečnejšia k pokožke, šetrná k životnému prostrediu.

Cordura

Špičková technická tkanina, extrémne pevná v ťahu a strihu, odolná proti oderu a pretrhnutiu, ktorej použitie je významným krokom k zvyšovaniu trvácnosti produktov. Má nízku hmotnosť a jednoduchú údržbu. Tieto vlastnosti sa dosahujú pomocou teplovzdušnej texturizácie povrchu materiálu (teplým vzduchom sa spája tenká povrchová vláknina tkaniny na silnejšiu a vytvorí sa tak povrch na dotyk podobný hrubým bavlneným tkaninám).

 Vibram®

Vibram® je jednoducho tradícia odskúšaná desaťročiami. Ponúka širokú škálu podrážok vhodnú pre špecifické druhy topánok. Vibram® podrážky majú vysokú trvácnosť a spoľahlivosť. Poskytujú vysoký komfort pri chôdzi v náročných terénoch a vynikajúcim spôsobom tlmia a polhlcujú nárazy. Využívajú sa najmä pri výrobe horolezeckej a turistickej obuvi. Vďaka jedinečnému systému výstupkov a tvarov podrážky umožňujú pevnú a stabilnú oporu proti pošmyknutiu.

 Windstopper®

Materiál odolný voči vetru. Vyhovuje najvyšším nárokom na vetruvzdornosť, a taktiež i priedušnosť. Je to vlastne membrána vyrobená na báze teflonu, ktorá sa laminuje sa na vnútornú stranu vonkajšej textílie, aby nás chránila pred veterným a mrazivým počasím. Vyhovuje najvyšším nárokom na vetruvzdornosť a zároveň zaručuje dostatočnú priedušnosť aj pri fyzicky náročných výkonoch.

 Fleece

Fleece materiály sa používajú pri výrobe športového a voľnočasového oblečenia, teda tam, kde je dôležitá jeho funkčnosť. Pre zimné oblečenie sa používajú husté, mäkké flaušové materiály, naopak v lete materiály výrazne ľahšie. Látka je vždy veľmi odolná a dobre sa udržuje, pretože polyesterové vlákno na rozdiel od prírodných vlákien neprijíma takmer žiadnu vlhkosť.

 Koža

Koža je spracovaná koža zvierat, väčšinou hovädzia, jahňacia, kozia alebo bravčová. Koža patrí medzi najstaršie materiály vôbec, z ktorého si ľudia zhotovovali oblečenie. Dôkladná impregnácia kože dokáže zabrániť vytváraniu škvŕn od vody a čiastočne zabraňuje aj vsakovaniu nečistôt do kože. Kožu nikdy nevystavujte pôsobeniu akýchkoľvek rozpúšťadiel a chráňte ju pred pôsobením silných zdrojov svetla. Okrem toho by ste navlhnutú kožu nikdy nemali vystavovať a hlavne sušiť pri sálavom teple - najlepšie je nechať ju voľne uschnúť.

 Lycra®

Ide o špeciálne vlákna, ktoré sú známe svojou výnimočnou elasticitou a výdržou - vlákna sú schopné sa bez porušenia pretiahnuť až na 7-násobok svojej pôvodnej dĺžky a po uvoľnení pôsobiace sily sa vracia späť na svoju pôvodnú dĺžku. Svoje vlastnosti si uchovávajú počas celej doby požívania, vďaka čomu zaručujú najvyššiu kvalitu ponúkanému výrobku. Odev z Lycry pevne prilieha k telu a ideálne sa prispôsobuje každému pohybu. Pranie a celkovú údržbu bielizne s obsahom vlákien Lycra ® je potrebné prispôsobiť potrebám materiálu, ktorý je zastúpený v prevažujúcim množstve.

 Neoprén

Pružná syntetická pryž, ktorá sa používa na výrobu ochranných oblekov. Noprén tvorí chloroprénovoá pena s uzavretými pórmi, jedno - či oboujstranne kašírovaný syntetickou pružnou tkaninou. Neoprén má veľmi príjemné uživateľské vlastnosti - jevodonepriepustný, ale konštrukcia (lemy, zips) dovoľuje preniknúť malému množstvu vody medzi oblek a kožu športovcov. Čím presnejšie oblek sedí na tele, tým tenšia je vrstvička vody. Tým menej voda cirkuluje a ochladzuje telo. Tenká, minimálnecirkulujúcej vrstva vody sa ľahko zahreje na teplotu tela.

 Gore-Tex®

Veľa outdoorových značiek sľubuje nepremokavosť, ale v skutočnom prostredí nedokážu trvalo obstáť. Jedine produkty s technológiou  membránou Gore-tex zaručujú 100% nepremokavosť a zároveň priedušnosť a vetruodolnosť. Vzniká  zlaminovaním dvoch (vrchná a prostredná) alebo troch vrstiev - povrchová vrstva - zvyčajne polyester, stredová vrstva - membrána vyrobená z mikroporézneho expandovaného polytetrafluoretylénu (teflon), vnútorná vrstva - dotykový materiál . Maximálna vodeodolnosť - póry v membráne Gore-Tex® sú približne 20 000krát menšie než kvapka vody, takže membránou nemôže preniknúť žiadna vlhkosť z vonkajšieho prostredia. Maximálna vetruodolnosť - Aby ste sa na love, pri lyžovaní alebo jazde na snežnom skútri cítili pohodlne i v tých najchladnejších a najveternejších podmienkach, je textília Gore-Tex® úplne vetruvzdorná.

 Gore-Tex® Active Shell

Odevy s technológiou GORE-TEX® Active Shell sú konštruované najma pre extrémnu priedušnosť a zaisťujú trvalú ochranu proti vode a daždi tak, aby ste mali zaručené maximálne pohodlie. Táto nová kategória nepremokavých odevov sa vyznačuje ľahšou hmotnosťou a modernou konštrukciou z troch vrstiev, ktorá zaisťuje extrémnu priedušnosť a na koži príjmený pocit. Ideálna voľba pre aktívnych športovcov, ktorí hľadajú trvalú ochranu a pohodlie pri každom počasí, aj pri vysoko pohybových denných aktivitách, ako napríklad: beh v prírode, jazda na horskom bicykli či rýchle zlezenie hôr.

 Gore-Tex® Pac Shell

Je vhodný najmä pre turistiku, cyklistiku, beh a iné športy, kde potrebujete ušetriť ako hmotnosť, tak aj priestor. GORE-TEX® PACLITE® Shell kombinuje mimoriadnu priedušnosť, trvalú vetru odolnosť a nepremokavosť s minimálnou hmotnosťou a po zbalení minimálnym objemom.

 Gore-Tex® Pro Shell

Je optimálne riešenie pre outdoorových a športových profesionálov i nadšencov, ktorí musia čeliť extrémnemu počasiu a náročným podmienkam. Vyrobený z tých najodolnejších, najpriedušnejších, trvale nepremokavých a vetru vzdorných textílií - jednoducho najlepšia voľba do extrémneho počasia.

 Gore-Tex® Soft Shell

Je ideálnou voľbou, pokiaľ chcete obmedziť vrstvy vášho oblečenia a zároveň uchovať si dostatočnú slobodu pohybu v chladnom alebo vlhkom počasí. Tieto odevy, ktoré sú vyrobené z jemných a teplých materiálov, sú pohodlné a univerzálne.

 Gore-Tex® Performance Shell

Či už ste lyžiar, jazdíte na bicykli alebo leziete po horách, korčuľujete, alebo sa len prechádzate, s výrobkami GORE-TEX® Performance Shell sa môžete kedykoľvek rozhodnúť pre inú športovú aktivitu a vôbec sa kvôli tomu nemusíte prezliekať.

 PrimaLoft®

PrimaLoft® je revolučný, neuveriteľne jemný a ľahký izolačný materiál, ktorý je tvorený miliónmi vzduchových bublín obsiahnutých v drti z dutých mikrovlákien rôznych prierezov. Vzduchové bubliny sú tak drobné, že vodné kvapky ostávajú na povrchu a vláknová štruktúra vodu odpudzuje. Primaloft® tak konzervuje tepelnú energiu a telo ostáva v teple a suchu. Výborné termoizolačné schopnosti vlákien spolu vytvárajú odolné, priedušné a vodeodolné izolačné jadro topánok alebo oblečenia. Táto patentovaná technológia vás udrží v teple a suchu, aj keď je mokro a treskúca zima.

 Merino Vlna

Vlna Merino pochádza z horských oviec, ktoré sa rozšírili zo Španielska, ďalej cez Áziu až do ostatných kútov sveta. Príroda a náročné klimatické prostredie,  v ktorom sa pohybujú tieto ovce zariadili, že rúno je schopné ich telá uchrániť od zimy a splniť tak viaceré funkčné požiadavky odevu Merino. Najkvalitnejšie Merino sa vyrába a dováža  z Austrálie a Nového Zélandu, pretože je v týchto horách menej zrážok a ovciam najviac vyhovuje a sedí takéto klimatické obdobie. Vlna Merino je na telo veľmi príjemná, ide o ekologický materiál, je mimoriadne odolná voči zápachu a v neposledom rade má samočistiaci efekt z dôvodu štruktúry vlákna, poskytuje veľmi dobrý odvod vlhkosti a hreje i keď je mokrá.

 YKK

Ide o značkové japonské zipsy jedného z najrenomovanejších výrobcov zipsov na svete. Zipsy, cvoky, suché zipsy či plastové spony sú nesporne jedny z najkvalitnejších na trhu. Zipsy sú pevné, spoľahlivé a vynikajú dlhou životnosťou. Na zuby a bežce sa používa zliatina zinku a medi v presnom pomere pre perfektnú funkčnosť. Takmer žiadny renomovaný outdoorový výrobca svetovej úrovne nepoužíva iné zipsy ako YKK.

 Thinsulate

Je to tepelnoizolačné rúno z mikrovlákna, ktoré sa väčšinou používa spoločne s membránou Thintech. Môže sa využívať aj ako streč so 40% rozťažnosťou v oboch smeroch. Tento materiál možno prať aj v práčke do 40 °C, alebo čistiť chemicky. Prírodnej vlne je podobné tým, že hreje aj keď je vlhké.

 eVENT®

eVent® materiály majú svoje unikátne vlastnosti vďaka vlastnej patentovanej nepremokavej membráne. Membrána je jedinečná svojou konštrukciou, ktorá zaručuje, že každý z miliónov jej pórov dýcha na maximum. Dôvodom použitia membrány eVENT® Fabric je vysoká vodeodolnosť a takmer 3-násobne vyššia priedušnosť vodných pár voči ostatným membránam. Membrána eVent® sa vyrába z expanzného Teflónu. Keď teflón tuhne, vytvára laminátovú štruktúru s miliónmi drobných pórov. Póry sú také malé, že cez ne neprejdú kvapky vody, avšak sú schopné prepustiť vodné pary. Laminátové membrány sa nosením na ľudskom tele znečisťujú telesnými mastnotami a minerálmi. Mastnoty totižkto zabraňujú prestupu vodných pár a solí naopak, vytvárajú kanáliky, ktoré umožnujú prestup vlhkosti nežiadúcim smerom. Jednotlivé laminátové vlákna sú molekulárne povrchovo ošetrené, vďaka čomu je zabránené usadzovaniu mastnôt a minerálov v membráne. Vďaka miliónom otvorených pórov prechádzajú vodné pary membránou eVENT® priamo. Dá sa povedať, že hovotríme o priamom jednostupňovom dýchaní (Direct Venting®). To je dôvod takmer 3x vyššej priepustnosti vodných pár oproti iným konkurenčným ePTFE membránam. eVent® membrána je správnou voľbou pri vysokej aktivite alebo do extrémnych podmienok.

 EVA

EVA je medzipodrážka tvarovaná pod tlakom; je superľahká, odolná, ohybná a chráni proti nárazom. Skratka EVA v praxi zanamená: etylén, vinyl a acetát a označuje veľmi ľahký a flexibilný materiál. Tlmiaca vrstva, teda klin z materiálu EVA používaný ako tlmiaca vrstva medzi stielkou topánky a podrážkou (spája zvrchnú vrstvu kože s podrážkou), zaisťuje výborné odpruženie nohy a pomáha členkom, kolenám a bedrám šetriť sa.

 Charged Cotton®

Charged Cotton® zanmená v preklade "nabitá bavlna", výstižný názov presne vystihuje tkaninu, ktorú vytvorila značka Under Armour pre športovcov. Jedná sa o prvú na svete špeciálne upravenú bavlnu, ktorej vlastnosti sa blížia vlastnostiam syntetických materiálov, to znamená -  funkčné oblečenie, pričom príjemný dotyk prírodnej bavlny zostáva. Takto upravená bavlna v sebe nezadržuje vlhkosť,  ale transportuje ju preč od pokožky a schne dokonca 5x rýchlejšie ako bežná bavlna.

 Storm

Jedná sa o oblečenie od Under Armour, ktoré je vode odolné dokonca aj po vypratí. Oblečenie s označením Storm je určené najmä pre športovcov pohybujúcich sa v nepriaznivom, daždivom, sychravom a vlhkom počasí. Technológia Storm zabezpečí, že voda jednoducho stečie po tkanine a pritom neovplyvňuje funkčnosť a priedušnosť odevu.

 HyVENT®

Jedná sa o nepremokavý a priedušný materiál vyvinutý a testovaný spoločnosťou The North Face® a využíva tri vrstvy polyuretánového záteru. Táto technológia zaručuje vysokú priedušnosť minimálne 600g vodnej pary na m2 za 24 hod. Vysoká odolnosť a nepremokavosť sa skúšala v laboratóriách The North Face Quality Assurance (Mullens Test) a Aj po 20 pracích cykloch vykazoval materiál odolnosť až 41 000 mm vodného stĺpca na m2. HyVent® delíme na dvoj a trojvrstvové, kedy trojvrstvová laminácia nevyužíva voľne vložené podšívky, ale vyzerá ako jeden celok.

 Polypropylén

Najľahšie syntetické vlákno, je prirodzene vodoodpudivé taktiež odolné proti škvrnám a pachu, nekrčivé. Nežehlí sa, pretože bod topenia je pri 160 ° C.

 Soft Shell

Soft Shell je revolučným prevratom v dobre známom princípe vrstiev oblečenia tým, že kombinuje druhú a tretiu vrstvu, a tým prináša oblečenie ponúkajúce reguláciu teploty a ochranu pred počasím v jednom. V súčasnosti je to súhrnné označenie elastických materiálov s najväčším záberom použitia. Oblečenia Soft Shell sú vysoko oderu odolné a zároveň elastické, vetruodolné a majú vysokú odolnosť voči vode a špine. Taktiež ponúkajú primeranú ochranu pred vetrom a približne 90% všetkých podmienok počasia na zemi.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.