Stúpacie železá, turistické mačky

Stúpacie železá, všeobecne nazývané mačky, sú nevyhnutnou základnou časťou zimnej výstroje. Ako si vybrať ten správny typ? Pre výber je nutné si uvedomiť, že neexistujú v podstate univerzálne mačky. A podobne ako u topánok i u ostatného outdoorového vybavenia platí, že drahšie a na náročnejšie použitie určené mačky, nemusia byť pre vás tie najlepšie.  

Na aký druh športových aktivít si mačky vyberáme, na aké topánky ich kupujeme, podľa toho ich delíme na: horolezecké, ľadovcové, turistické, skialpinistické.
Horolezecké mačky - používajú sa na všetky možné terény (sneh, ľad, kamene). Na prednej strane majú dva hroty, pomocou ktorých sa zasekávajú kolmo do ľadu. Špice na horolezeckých mačkách sú podobného prevedenia, ako špice na lezeckom čakane. Niektoré typy majú na ráme prídavné hroty. Váhou sa pohybujú okolo 1kg.
Ľadovcové mačky - špeciálne upravené mačky na lezenie v čisto ľadovcovom teréne. Rozdielom od bežných mačiek je vertikálny rám. Sú ťažšie ako ostatné typy, cez 1kg.
Turistické mačky - najviditelnejší rozdiel je v počte hrotov. Majú ich len 4 alebo 6 a sú určené len na prechádzky po snehu. Hroty sú umiestnené len na spodnej strane želiez. Pre menší počet hrotov vážia len okolo 0,5kg. Nie sú vhodné na náročnejšie horské túry.
Skialpinistické mačky - mali by mať 12 hrotov. Sú extra ľahké vďaka zliatine. Ich hmotnosť je okolo 0,7kg. Väčšinou majú upínanie priamo na lyžiarku. Sú vhodné do všetkých terénov okrem kameňa. 

Špeciálnou kategóriou sú nesmeky - protišmykové návleky - ktorých je veľké množstvo prevedení. Rozhodne nie sú určené iba pre starých rodičov, tak ako sme sa v minulosti stretali s klopkaním na zľadovateľom chodníku vo veľkomestách, či v zahraničí. U nás nájdete ponuku návlekov od tých najjednoduchších a v najmenších veľkostiach S, až po retiazkové z hrotmi vo veľkosti XL.

Podľa spôsobu upnutia delíme mačky na:
Univerzálne upnutie mačiek - môžme nasadiť na akýkoľvek druh turistickej topánky.
Poloautomatické upínanie mačiek - vhodné iba pre topánky na vysokohorskú turistiku s poloautomatickou pätou - drážkou na päte topánky.
Plnoautomatické upínanie - ideálne na použitie pri lezení v kolmom ľade, ľadopádoch, drytooling. Na prednej časti mačky je umiestnená oceľové ,,účko -hrazdička,, pre pevné a tuhé spojenie mačky s topánkou. Na zadnej časti je umiestnená rýchloupínacia päta.

Mačky brúsime zásadne len pilníkom, aby sme predišli ich znehodnoteniu.

Výberom vhodného obalu na mačky predídete poškodeniu výstroje, oblečenia i zdravia.+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++6

Vložky proti nabaľovaniu snehu - sú väčšinou štandardnou výbavou mačiek. Zabraňujú nabaľovaniu snehu pod topánky, znižujú riziko pošmyknutia.

Pri samotnom výbere mačiek vhodných pre vás, sa môžete inšpirovať na outdoor blogu ako si vybrať mačky - stúpacie železá.

Kvalitné videorecenzie na horolezecké mačky z našej ponuky nájdete na tomto youtube kanáli TU.

Potrebujete poradiť pri výbere?  Bez váhania volajte a píšte. Radi Vám zodpovieme Vaše otázky.

Vaša spokojnosť je naša spokojnosť.

 

 

Ups! NACHÁDZAŠ NA TAJNOM MIESTE EXPEDÍCIE HOROSPORT :-)

Prečo si tu?

  • Zadal si pravdepodobne zlú adresu
  • Stránka možno existuje, skontroluj si svoju URL adresu
  • Chceš sa zúčastniť tajnej HOROSPORT expedície

CHCEM ISŤ SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.