Lezenie - základná výstroj

HOROSPORT-LANA

 

Plánujete si zadovážiť vlastnú zbroj na lezenie? Nebudem opisovať prečo liezť. Každý to niekde vo vnútri tuší. Prejdime rovno k jadru veci čo budete na začiatok potrebovať.

Sejfty Frst (Safety First)...Začínajúci lezci by mali začať so skúsenejším parťákom, ktorý už niečo ovláda, najmä tú správnu metodiku (ako sa správne naviazať, ako istiť, ako zlaniť, ako zakladať istenie a kopu ďalšieho).

 

Lano

Základnou zložkou, ktorá sa používa pri výrobe horolezeckých lán je polyamid (PAD). Pri kúpe lana sa zamerajte hlavne na lano dynamické. Toto lano má schopnosť naťahovania sa pri zaťažení, čím lepšie tlmí pádovú energiu. Okrem tohto lana existujú aj laná statické (pracovné) s minimálnym (max. do 5%) alebo žiadnym dynamickým predĺžením. Statické laná nepoužívajte na zachytenie pádu!

Dynamické laná delíme podľa účelu použitia na jednoduché (backlink - http://www.horosport.sk/jednoduche-lana/) , polovičné (backlink - http://www.horosport.sk/polovicne-lana/) a dvojité (backlink - http://www.horosport.sk/dvojite-lana/) laná. Pre začínajúceho lezca bude bohato postačovať, keď pôjde do jednoduchého lana. Či si vyberiete laná s impregnáciou opletu alebo jadra, je na Vás. Výrobcovia ďalej ponúkajú laná so špeciálnym spôsobom pletenia jadra lana s opletom. Napríklad pri výrobcovi BEAL (backlink - http://www.horosport.sk/lana:beal/) je to technológia UNICORE® (backlink - http://www.horosport.sk/vyhladavanie/?string=unicore). Borci so Singing Rock majú vlastnú, patentovanú technológiu ROUTE 44 (backlink - http://www.singingrock.cz/singing-rock-route-44) Táto technológia im umožňuje vyrobiť odolnejšie laná s menším priemerom. (doplním ešte laná so SINGING ROCK do ponuky). Týchto pár riadkov by ku lanám aj stačilo. Ak sa chcete dozvedieť niečo viacej, som presvedčený, že na internete nájdete čo potrebujete.

 

Sedací úväz

Sedáky (backlink - http://www.horosport.sk/uvazy---sedaky/) sú vyrábané s čo najväčším dôrazom na kvalitu, pohodlie a bezpečnosť. Pri tomto bode nie je potrebné veľa slov. Odporúčam sedák vyskúšať, ak máte tú možnosť. Výrobcovia obvykle udávajú veľkosť sedacieho úväzu a akými hodnotami je veľkosť ohraničená. Je obrovské množstvo úväzov, z ktorých si určite vyberiete čo vám vyhovuje. Univerzálnejšie sú úväzky s tromi rýchlosponami. Začínajúci lezci určite uvítajú lezecké sety (backlink - http://www.horosport.sk/lezecke-sety/), ktoré zahŕňajú v sebe najzákladnejšiu výstroj (sedák, istítko – obvykle kýblik, HMS karabína, vrecko na magnézium a magnézium)

 

Istítko

Pri istení akýmkoľvek istiacim prostriedkom dbajte na bezpečnosť a správny spôsob používania. Máte viacej možností výberu a je na vás či sa rozhodnete napr. pre kýblik (napr. Reverso backlink - http://www.horosport.sk/istitka/petzl-reverso-4/), samoblokujúcu brzdu GriGri (backlink - http://www.horosport.sk/istitka/petzl-grigri-2/), alebo zlaňovaciu osmu (backlink - http://www.horosport.sk/vyhladavanie/?string=osma). Dôležité je, aby ste začali so skúseným lezcom alebo s inštruktorom, pri ktorom si hneď na začiatku osvojíte správnu metodiku používania, čím minimalizujete riziko úrazu. Pozrite si vtipne podané videjko od spoločnosti PETZL ako neistiť a čomu sa vyvarovať (backlink - https://www.youtube.com/watch?v=V9hsWjA3SmU). Na doplnenie prikladám ešte inštruktážne videá na používanie kýblika (backlink - https://www.youtube.com/watch?v=ymJb6tW5_BE) a GriGri-ny (backlink -  https://www.youtube.com/watch?v=FHdqjjyeTtg)

 

HMS karabína

Istítko je potrebné na niečo uchytiť. Na to nám poslúži HMS-ka. Je to špeciálny druh karabíny hruškovitého tvaru, ktorá sa používa na istenie polovičným lodným uzlom. Máte možnosť výberu medzi karabínami so šróbovacím (backlink - http://www.horosport.sk/karabiny/?pv80=1267&pv79=1266) alebo s twist lock / triple lock (backlink - http://www.horosport.sk/karabiny/?pv80=1267&pv79=1268) zámkom.

 

Expresky

Sú istiace prostriedky pozostávajúce z dvoch karabín (backlink - http://www.horosport.sk/karabiny/?pv79=1265) (s plným alebo drôteným zámkom) a expreskovej slučky. Expreska slúži na vytvorenie flexibilného spojenia medzi lanom a fixným bodom pri zakladaní postupového istenia. Pre začiatočníka je cenovo najvýhodnejšie si zadovážiť expreskový set (backlink -  http://www.horosport.sk/expresky/) obvykle pozostávajúci z 5 ks expresiek.

Cvakanie lana do expresky je spočiatku trochu obtiažne, takže prikladám ilustračné video ako používať expresku Petzl Ange Finesse (backlink - https://www.youtube.com/watch?v=0xZ9sYCYdyU).

 

Lezečky

Ak ste sa rozhodli, že pri lezení ostanete, tak by vo vašej výzbroji nemali chýbať lezečky. Síce nebudú za vás liezť, ale určite vám pridajú čo to na výkone. Pár riadkov o lezečkách nájdete v nadpise Ako na lezečky (backlink – to čo som už písal hore).

 

Magnézium a vrecko na magnézium

Nádherná scenéria, keď okolo poletujú trblietajúce sa kúsky magnézia, na ktoré dopadajú slnečné lúče. Kde máte možnosť, používajte ho, mádžujte. Okrem tuhého magnézia máte možnosť vybrať si aj tekuté magnézium.

 

Prilba

Veľmi dôležitý ochranný prvok, ktorý môže v niektorých prípadoch rozhodovať medzi životom a smrťou. Lezci sú v mnohých prípadoch vystavený nebezpečenstvu v podobe padajúcich predmetov (kamene, výstroj prvolezca...), alebo vlastným pádom. Používajte výlučne horolezecké prilby, ktoré sú certifikované podľa normy EN 12492. Horolezecká prilba tlmí časť nárazovej energie, ktorému je hlava vystavená. Konštrukcia prilby môže byť takto pohltenou energiou poškodená. Podľa už vyššie spomenutej normy by mala byť každá prilba, ktorá bola vystavená takému nárazu vymenená, aj keď nie je viditeľné žiadne poškodenie.