Aký materiál tvorí spací vak?

product_2080010

 

Materiál, z ktorého spací vak pozostáva tvorí základ každého z nich. Práve na nich závisí spánkový komfort, ktorý po náročnom dni tak veľmi potrebujete. Samozrejme názvy materiálov sú uvedené pri každom popise produktu, no kameň úrazu je v tom, že ich vlastnosti a detaily len tak nenájdete. Práve preto sme pre Vás zostavili zoznam, v ktorom nájdete vlastnosti a výhody každého typu materiálu podľa jednotlivých výrobcov.

COLEMAN

Coletherm® Náplň exkluzívne používaná firmou Coleman®. Unikátna štruktúra vlákien zlepšuje loft aj tepelný komfort.Výhodou je, že pranie nezhoršuje vlastnosti vlákna.

Coletherm® XTR Hypoalergická izolácia špeciálne navrhnutá pre spacáky radyColeman® Exponent®, zložená z troch druhov vlákien, ktoré zlučujú vysokú tepelneú izoláciu mikrovlákien s vysokou životnosťou dutých vlákien. Tento druh izolácie poskytuje vysoký loft pri dobrej váhe a stlačiteľnosti.

Coletherm® MICRO Táto náplň je špeciálne navrhnutá pre spacáky Coleman®, ktorá má vďaka schopnosti viazať vzduch okolo jednotlivých vlákien lepšie izolačné vlastnosti. Vďaka spojeniu vlákien v celom priereze rúna je zaistená aj výborná trvanlivosť pri používaní spacích vakov.

Climashield® XPNová generácia nekonečného syntetického izolačného vlákna. Ľahšie, teplejšie a extrémne stlačiteľné. Vysoká súdržnosť zabraňujúca vzniku slabých miest.
Climashield® je registrovaná značka Wetsern Non Woves, Inc.

– pohlcuje menej vlhkosti
– hypoalergickej
– výborná súdržnosť materiálu – nevznikajú slabé miesta
– výborná tvarová pamäť (i pri navlhnutí)
– teplejšie ako ostatné syntetické vlákna (i pri navlhnutí)
– rýchlejšie schne, výborné aj v studených a vlhkých podmienkach

Isofill Veľmi jemne tepelne spájané polyesterové mikrovlákna s minimálnou tepelnou vodivosťou a absorciou vlhkosti. Vďaka čiastočnému prepojeniu vlákien je izolácia Isofill veľmi kompaktná – nezosypáva sa, dobre drží tvar a loft.

Perform X ™ Funkčná polyesterová látka na vnútornej strane spacích vakov pre posilnenie komfortu. Látka je príjemná na na dotyk, ľahká, odvádza vlhkosť od ľudského tela a sama ju neabsorbuje. Oproti tradičným tkaninám ďaleko rýchlejšie schne. Skvele spolupracuje s modernými izolačnými náplňami spacákov, a podieľa sa tak na výslednom pocite dokonalého komfortu.

HUSKY

Husacie perie (650 cuin)vysoko kvalitná prírodná náplň spacích vakov, ktorá zaist’uje nebývalý tepelný komfort. Špecifikácia 90/10 je pomer prachového peria a malých pierok, ktorá zaistí dlhodobú nadýchateľnosť alebo aj loft. Údaj 650 cuin vyjadruje tzv. plnivosť, ktorá vyjadruje pružnosť a rozpínavosť peria, schopnosť zaujať maximálny objem.

3D-LiteFill® (náplň)Jedná sa o špičkový izolačný materiál. Kombinácia dutého 3D vlákna a mikrovlákna zabezpečí skvelý tepelný komfort pri uchovaní nízkej váhy. Duté 3D vlákna zaistia tepelný komfort a mikrovlákna vyplnia medzi priestor. Všetky vlákna sú antialergické a neabsorbujú vlhkosť.

Thermolite Quallofil (náplň)Značkové sedemkanálikové duté vlákno od firmy Invista slúži na výrobu výplne spacích vakov vyššej triedy. Izoluje vďaka použitiu dutých vlákien, ktoré vo svojom vnútri zadržujú vzduch ako izolačnú vrstvu. Vlákno je rýchloschnúce, ľahké a trvanlivé. Udržuje teplo dokonca aj v mokrom stave. Dovoľuje získať vysokú nadýchanosť a udržať teplo bez zväčšenia hmostnosti alebo objemu spacieho vaku.

Insufil Thermo (náplň)Mikrovlákno, ktoré má vynikajúce termoizolačné vlastnosti. Udržuje teplo a aj v mokrom stave rýchlo schne. Prednosťou tohto vlákna je nízka hmotnosť a objem. Veľkou výhodou je tiež veľmi jednoduchá údržba a dlhá životnosť.ä

Extherm-Pro Insulation (náplň)Jedná sa o syntetické polyesterové 4-kanálikové duté vlákno. Vďaka pružnému splietaných spojov, starostlivej výrobe a patričnému formovaniu majú vlákna maximálny loft, čiže nadýchateľnosť. Vlákna sú potiahnuté vrstvou silikónu, čo obmedzuje ich vzájomné trenie. Neabsorbujú vlhkosť a sú antialergické.

Hollowfibre (náplň) – Syntetické polyesterové vlákno, ktoré je duté, rúrkovo špirálovo krútené. Vďaka pružnému splietaných spojov, starostlivej výrobe a patričnému formovaniu majú vlákna skvelú nadýchateľnosť, čiže loft efekt. Pre udržanie práve tejto nadýchateľnosti sú vlákna potiahnuté vrstvou silikónu, ktorá zabraňuje vzájomnému treniu. Vlákna neabsorbujú vlhkosť a sú antialergické.

Supreme Loft (náplň)Špičkový izolačný materiál vyvinutý v spolupráci so špičkovými odborníkmi. Supreme Loft je syntetické polyesterové duté vlákno s rúrkovým tvarom. Vlákna sú potiahnuté vrstvou silikónu, čo obmedzuje ich vzájomné trenie. Výhodou je vysoká úroveň tepelnej ochrany a výborná tvarová pamät ‘pri zachovaní nízkej hmotnosti. Vlákna neabsorbujú vlhkosť a sú antialergické.

Tactel Ripstop Nylon (vonkajší materiál) – Je kvalitné vlákno od firmy DuPont. Jedná sa o 100% Nylon konštruovaný tak, že je mäkší a pružnejší než väčšina vlákien. Jeho hlavnými vlastnosťami sú ľahkosť, nadýchateľnosť, odolnosť voči vetru a vode. Ľahko zachováva farbu a tvar. Ripstopová úprava podporuje pevnosť nylonovej tkaniny a zabraňuje roztrhnutiu.

Nylon Taffeta (vonkajší materiál)Vlákna zo 100% nylonu, ktoré sú veľmi jemné, ale zároveň pružné a pevné. Hlavnými vlastnosťami sú ľahkosť, nadýchateľnosť, odolnosť voči vetru a vode. Ľahko zachováva farbu a tvar.

Polyester (vonkajší materiál)Polyesterové vlákna sú syntetické a môžu sa vyskytovať takmer vo všetkých textilných výrobkoch. Majú vysokú odolnosť na svetle, voči poveternosti a rýchlo usychajú. Sú stálofarebné.

Tactel Nylon (vnútorný materiál)Značkové syntetické vlákno firmy DuPont. Ide o 100% nylonové vlákna, ktoré sú ľahké, pevné a zároveň jemné. Pokročilá technológia tkania zaručuje ľahkosť a vysokú priedušnosť vyrobenej tkaniny.

Soft Nylon (vnútorný materiál) – Ide o syntetické vlákno. Typickou vlastnoti je pevnosť a zároveň jemnosť.

Polycotton (vnútorný materiál)Zmes polyesteru a bavlny. Materiál z tohto vlákna je príjemný na dotyk a nemuchlá sa toľko ako samotná bavlna.

Polypongee (vnútorný materiál) – Jedná sa o zmes polyesteru a čínskeho hodvábu. Tkanina z tohto vlákna je jemná a veľmi príjemná na dotyk.

Fleece (vnútorný materiál)Je to 100% polyesterová pletenina, ktorá je počesaná z jednej strany. Materiál je veľmi príjemný na dotyk a má hrejivé vlastnosti.

SIR JOSEPH

Husacie perie (600 cuin)Husacie páperie o plnivosti 600 cuin / oz (merané podľa európskej normy) výhradne európskeho pôvodu. Používa sa prevažne pre spacie vaky a oblečenie, kde je kladený dôraz na pomer hrejivosti a ceny a kde nehrá hlavnú úlohu hmostnosť. Perie je veterinárne testované a všetky uvedené parametre sú podložené medzinárodným protokolom IDFB (International Down and Feather Bureau). Husacie páperie je 100% prírodné, 100% recyklovateľné a možno ho ľahko biologicky odbúrať.

Husacie perie (650 cuin) – Husacie páperie o plnivosti 650 cuin / oz (merané podľa európskej normy) výhradne európskeho pôvodu. Používa sa prevažne pre spacie vaky a oblečenie, kde je kladený dôraz na vyššiu hrejivosť za prijateľnú cenu. Tiež loft už je väčší. Perie je veterinárne testované a všetky uvedené parametre sú podložené medzinárodným protokolom IDFB (International Down and Feather Bureau). Husacie páperie je 100% prírodné, 100% recyklovateľné a možno ho ľahko biologicky odbúrať.

Husacie perie (800 cuin) – Husacie páperie o plnivosti 800 cuin / oz (merané podľa európskej normy) výlučne európskeho pôvodu. Používa sa prevažne pre spacie vaky a oblečenie, kde je kladený dôraz na maximálnu hrejivosť, loft a minimálnu váhu. Je to husacie perie najlepších parametrov, s najvyšším pomerom prachových častíc. Perie je veterinárne testované avšetky uvedené parametre sú podložené medzinárodným protokolom IDFB (International Down and Feather Bureau). Husacie páperie je 100% prírodné, 100% recyklovateľné a možno ho ľahko biologicky odobrať.

Thermaloft® Izolačný materiál vyrobený z polyesterových vlákien. Vďaka špeciálnej štruktúre a zloženiu veľmi dobre drží teplo a transportuje vlhkosť von z výrobku. Je jemnejšie a objemovo stlačitelnějšie
Hmotnosť: 100 g / m2

Softex® MicroUltra ľahký materiál používaný na výrobu extrémne ľahkých páperových spacích vakov a vetroviek. Aj pri svojej nízkej hmotnosti spĺňa vysoké nároky na vetruodolnosť
a odolnosť proti prieniku peria. Hmotnosť: 28 g / m2,
vetruodolnosť: 90%, priedušnosť: 90%, vodeodpudivosť: 380 mm H2O TPD

Softex® Diamond RS – Vrchný materiál používaný na výrobu spacích vakov a búnd plnených perím alebo umelým vláknom a vetroviek. Vodoodpudivá úprava DWR Teflon zvyšuje odolnosť proti prieniku vlhkosti. Hmotnosť: 58 g / m2,vetruodolnosť: 90%, priedušnosť: 90%, vodeodpudivosť: 350 mm H2O TPD Teflon

Micro Mesh – Podšívkový materiál z brúseného mikrovlákna.

WARMPEACE

Colibri dry Chráni izolačnú náplň spacích vakov pred dažďom a snehom, ale zároveň je veľmi vzdušný pre vodné pary z povrchu pokožky a zabraňuje tak akumulácii vlhkosti z vnútra, je celkovo vetruvzdorný, takže odoláva náporom vetra zvonku a udržuje teplý vzduch vo vnútri izolačnej vrstvy, zachováva izolačnú náplň spacieho vaku suchú aj vo vlhkom prostredí, takže nedochádza ku stratám „mokrou cestou“.

Colibri DWRExtrémne ľahký materiál, zložený z najtenších vlákien, ktoré súčasná technológia umožňuje vyrobiť. Konštrukcia materiálu využíva najvyššiu možnú hustotu vlákien pri tkaní. Tým Colibri DWR dosahuje výrazne najlepších parametrov vo vlastnostiach nutných pre výrobu pérového vybavenia pre outdoorové účely. Má najnižšiu gramáž (30g/m2) zo všetkých dostupných downproof materiálov. To zabezpečuje spacím vakom až polovičný objem, nízku hmotnosť a umožňuje pérovým náplniam zaujať najvyšší možný loft.

Syntetické náplne – V porovnaní s perím nedosahujú tak dobrých výsledkov kombinácie hmotnosti a loftu, ale majú aj svoje výhody – vlhké ani mokré prostredie nezhoršuje ich funkciu, veľmi rýchlo schnú. Minimálne je riziko plesní a iných mikroorganizmov, ich údržba je veľmi ľahká a nehrozí alergická reakcia.

Thermolite – Medzi tzv. „dutými“ vláknami je Thermolite dobre zapísaný ako kvalitná, trvanlivá náplň s dobrými izolačnými schopnosťami a správne vyváženým pomerom medzi plnivosťou, objemom a hmotnosťou. Do spacích vakov strednej triedy prináša vysoký kvalitatívny štandard.

Pérové náplne – Perie je osvedčený prírodný izolačný materiál. Pri správnej údržbe a ošetrovaní poskytuje svojím užívateľom maximálny tepelný komfort spojený s nízkou hmotnosťou, vysokou spoľahlivosťou a dlhou životnosťou spacieho vaku. Maximálny loft dosahujú náplne s vysokým percentom prachového peria v spojení s ľahkými a jemnými materiálmi, ktoré neobmedzujú loft svojou gramážou. Kvalitu pérovej náplne určuje nielen množstvo prachového peria v zmesi (viď údaje 90/10, 80/20 alebo 70/30), ale aj ich celková pružnosť a rozpínavosť (tj. schopnosť zaujať maximálny objem a loft). Táto „plnivosť“ (fill power) je medzinárodne uznávanou veličinou a je testovaná systémom IDBF v špeciálnych laboratóriách. Podstatou testu IDBF je meranie objemu jednej unce (28,35 g) pérovej zmesi, uloženej vo vysokom sklenenom valci so stupnicou a zaťaženej pokrievkou s konštantnou hmotnosťou 68,4 g. Meranie prebieha v laboratórnych podmienkach počas konštantnej teploty a vlhkosti ovzdušia. Nameraný objem je štandartne vyjadrovaný v kubických palcoch (1 kubický palec – cuin- = 6,387 cm3). Veľmi kvalitný čistý husí prach (tj. zmes, ktorá by sa teoreticky dala označiť 100/0) dosahuje plnenie 950 až 1000 cuin