Ako vybrať stan

 

P1040297

>

 

 

 

Ako si správne vybrať stan

 

 

 

Stan je základné outdoorové vybavenie, ktoré by nemalo chýbať vo výbave žiadneho správneho turistu, či výletníka. Nejedná sa lenoveľkosť, či maximálnu kapacitu spáčov, ale predovšetkým o kvalitu spracovania, trvanlivosť konštrukcie a odolnosťpoužitýchmateriálov. Pri výbere by ste mali dbať predovšetkým na osvedčené značky a nenechať sa zlákať nízkou cenou pri stanochvsupermarketoch. Pri výbere je potrebné na prvom mieste určiť, kým a v akých podmienkach bude stan využívaný.

 

 

 

 

 

Základné kategórie stanov:

 

 

 

Ľahké stany /Cyklistické stany/

 

Ľahké stany sú, ako už názov napovedá, typické veľmi malou hmotnosťou a preto sú ideálnym spoločníkom pre cykloturistov a na pešie výlety.

 

 

 

cyklistické - Copy

 

 

Expedičné stany

 

Do kategórie expedičných stanov patria najodolnejšie stany určené predovšetkým na vysokohorskú turistiku a expedície. Sú konštruované tak, aby boli schopné odolávať nepriazni klimatických podmienok(daždu, extremnemu vetru) a na 100 % plnili svoju funkciu.

 

 

 

 

expedičné - Copy

 

 

 

Rodinné stany

 

Pre rodiny s deťmi sú určené rodinné stany, ktoré majú zvyčajne väčšie rozmery a sú priamo svojou funkcionalitou a vlastnosťami stavané pre rodinné výlety alebo kempovanie. Oproti ostatným stanom sa však vyznačujú väčšou hmotnosťou, nakoľko sa predpokladá, že presun bude stan absolvovať v aute.

 

 

 

 

 

rodinné

 

 

 

 

 

Turistické stany

 

Do poslednej kategóriám patria turisticko - outdoorové stany, ktoré sú vhodné na kempovanie, vodu, výlety na bicykloch, ale aj napríklad pre festivalových fanúšikov. Je to univerzálny séria stanov, ktorá je vhodná na ktorejkoľvek jarné, letné a aj jesenné aktivity.

 

 

 

turisticke

 

 Najzákladnejšie veci pri výbere stanu

 

 

 

1. Cena stanu

 

Každý zákazník ako prvý vždy sa pozerá po cene. Cena stanu určuje nelen jeho kvalitu, ale i spôsob jeho použitia, resp. typ akcií, na ktoré sa ním dá vyraziť. Supermarketový stan za menej penazí bude dobrý tak akurat k rybníku, festivaly či na zahradu, nie však do do Alp, alebo na dlhodobý prechod alebo výstup.

 

 

 

Do najextremnejších podmienok, sú stany cenovo drahšie, kde sa hlavne kradie pozornosť na kvalitu prevedenia a hlavne pri expediciách sa hlavne hladí na váhu a vetru odolnosť a odolnosť voci nepriaznivým vplivom, či už je to spomenutý vietor, ale aj dážď alebo sneh.

 

 

 

2. Hmotnosť stanu

 

 

 

Podľa účelu použitia dbáme aj na hmotnosť stanu. Pre dlhšie a náročnejšie viac-denné pochody určite si vyberáme stan podľa hnostnosti. Ako sa vraví každý gram je dobrý, nesmie to hlavne byť na úkor kvality, odolnosti a stability stanu. Pre častejšie viacdenné táborenie na jednom mieste zase moc tá váha nevadí. Dôležita vec je že si treba určite či idete satnovať dakde do kempu kde hlavtne z auta vybalíte stan a postavíte alebo ideme s ním do terene do hôr kde naozaj každý gram sa počíta.

 

 

 

Hmotnosť lahkých a kvalitných stanov pre dve osoby sa pohybuje okolo 1,5 po do 2,5kg. Hmotnosť stanu pre 2 -3 osoby se obvykle pohybuje okolo 3,5 kg. Velké rodinné stany vážia i 7 a viacej kilogramov. Pri rodiných stanoch nám to je eventuálne jedno kedže stan nebudete nosiť na chrbte ale v kufri auta. Existujú aj malé stany alebo prístrešky pre jednu osobu s hmotnostou aj pod 1 kg.

 

 

 

3. Kapacita stanu

 

 

Hmotnosť stanu je celkom zásadne ovplivnená kapacitou stanu, počtom osôb, pre ktoré je určený. Stan pre 4 osoby s hmotnostou 1,5 kg určite nebude splnať nároky ktoré budú klásť klimatické podmienky na hrebeny hôr kde jeho lahká konštrukcia nebude. Čím je stan ťažší je aj určený pre viac osob.

 

4. Značka stanu, výrobcu

 

 

Ak máte jasno v prvých troch bodoch, možte svoj výber viac konkretizovať. Vždy máte na výber bud domáce značky výrobcom či už Husky, zajo a podobné..alebo niečo zo zahraničných ako Coleman, MSR a dalšie. Značky, ktoré majú dlhšiu tradiciu stanov tak určite na vás zapôsobia aj širším sortimentom aj ponukou.

 

 

5. Vodeodolnosť a podlážky

 

 

Záruka dostatatočnej vodeodolnosti stanu a podlážky je v vcelku dobre ošetrená predchádzajucimi štyrma bodmi. Preto treba brať do úvahy hlavne vlastnoť. V našich klimatických podmienkacsi vystačíte so stanom, u ktorého je vodeodolnosť uvedená niekde na 3 000 mm vodného stlpca. V prípade podlažky by určite nešiel do modelu s niššou odolnosťou ako je 5 000 mm - 10 000 mm.

 

 

Do hôr, kde často fúka a je vyššia pravdepodobnosť zrážok treba sa pozerať po stane s vodeodolnosťou 5 000 mm. Dotých naozaj naj náročných podmiemok stany s vodeodolnosťou aspon 6 000 mm alebo najlepšie s 10 000 mm vodným stlpcom

 

 

Vodeodolnosť záleží hlavne ako často a kde hlavne stan budete využívať, vyšší vodný stlpec nieje nikdy na zahodenie, nikdy človek nevie v akej búrke sa ocitne.

 

 

6. Obtiažnosť a rýchlosť postavenia stanu

 

 

Výrobci stanů své modely dnes sice koncipují tak, aby jejich stavba byla co nejjednodušší, přesto jeden nikdy neví. Pár podivných konstrukcí jsem za dobu svého průvodcování již viděl a jejich stavba, především ve větru, nebyla nic jednoduchého a příjemného. Určitě si vzpomenete na staré geodetické kopule Gemma, jejichž stavba byla náročná a především zdlouhavá. Proto bych tuto záležitost nepodceňoval a stan si pro jistotu osahal. Třeba právě na některé z výstav stanů.

 

 

7. Pevnosť konstrukcie stanu

 

 

Pevnosť konstrukcie stanov je už veľkou mierou súvisí z predchádzajcich bodov (predovšetkým 1 a 4). Pevnosť konstrukcie nie je daná len počtom prútov a počtom ich kríženia, ale zároveň použitým materiálom.

 

 

Platí, že odolnejšie sú kvalitné duralové pruty (obvykle sliatina hliníku, horčíka, medi a manganu) ako tyče laminátové, ktoré častejšie praskajú.

 

 

8. Veľkosť úložného priestoru v stane

 

 

V neposlednom rade hrá pri výbere stanu veľkosť jeho vnútorného priestoru, počet a veľkosť predsiene ale aj počet vchodov. Ak plánujete, že budete v stane často variť, je vhodné vybrať stan se dvoma predsienami alebo veľkou predsienou na to určenou. Jednu na odkladanie vecí a druhú na varenie. Predsieň predsa len lepšie odvetrá a prípadne prevhrhutie, nemá také následky ako dnu v stane.

 

 

 

9. Odolnosť tropika voči pretrhnutiu

 

 

Odoľnosť tropika je do istej miery miery garantovaná vhodným výberom v predchadzajúcih bodoch. Skoro všetky všetky kvalitné stany májú tropika i podlážky s ripstop úpravou, ktorá zabranuje preniknutiu cuzdieho telesa v prípade jeho poškodenia zabranuje dalšiemu šíreniu trhlin. Materiály stanu (zvyčajne polyester) sú síce horľavé, avšak v absolutna vätšina väčšina ma nehorľavú úpravu.

 

 

10. Vertanie stanu

 

 

Správne odvetranie stanu je doležité nie len v teplých oblastiach, aby ste sa neuvarili a stan sa nepotil, ale aj v chladných oblastiach. Určite nie je nič príjemného, keď sa satn neodvetráva a voda vám kondenzuje v stane alebo rpípadne niekde kvapká.

 

 

Správná cirkulácia vzduchu v stane má za ciel nielen udržovanie správnej teploty, ale prdovšetkým odvádza prebytečnú vlhkosť, která by sa mohla v stanu vysrážeať.