Ako vybrať spacák

381

V tejto časti si rozobereme čo si hlavne treba všímať pri výbere spacieho vaku.

Vybrať spací vak, v ktorom sa človek pohodlne vyspí, vyžaduje trochu znalostí a prípravy. Spacie vaky sa líšia teplotným určením, tvarom, veľkosťou, izolačným materiálom, ale napríklad aj tým, či sú alebo nie sú vybavené zipsom. Tieto vlastnosti spacáku by mali slúžiť ako základné kritériá pri jeho výbere - viac sa na ne zameriame nižšie.

Základné veci:

1,Tepelné určenie spacieho vaku

2,Rozdelenie podľa náplne

3, Podľa účelu a využitia

4,Tvar spacáku

Teplotné určenie spacieho vaku
Spací vak možno vybrať aj podľa teplotného určenia. Teplotné údaje na spacáku udávajú informácie o jeho izolačných vlastnostiach. Európska norma vymedzuje štyri teploty, ktorými sú:

Horný extrém = Vyjadruje, pri akej teplote nám v spacáku začne byť nepríjemné horúco. Tento extrém sa dá vyriešiť napríklad rozopnutím zipsu.

Komfortná teplota = Vyjadruje spodnú hranicu komfortu. Ak teplota klesne pod túto hodnotu, potom vám bude už chladno.

Limitná teplota = vyjadruje spodnú hranicu tepelného komfortu, pri poklese teploty pod túto hranicu nastáva pocit chladu.

Extrém = vyjadruje teplotnú hranicu / spodnú extrémnu teplotu, pri ktorej vám hrozí nebezpečenstvo podchladenia.

teploty5teplota

Tieto údaje sa odvíjajú napríklad od použitých materiálov, kvality, typom a množstvo výplne spacáku atď. Samozrejme tieto teploty sa môžu líšiť podľa výrobcu spacích vakov.

2,Rozdelenie podľa náplne

Ďalším kritériom, podľa ktorého môžete spacie vaky porovnať, je použitá vnútorná náplň - perová, syntetická. Ktorá náplň je teda lepšia? Ešte pred niekoľkými rokmi bol istým víťazom páperový spacák, kdežto dnes u väčšiny kupujúcich prevláda syntetika nad perím. Je potrebné mať na pamäti vlastnosti perového spacáku.

Perie veľmi ľahko absorbuje vlhkosť - nielen voda pri spaní v kaluži či daždi, ale aj vzdušnú vlhkosť. A ako je známe, vlhkosť výrazne znižuje tepelne izolačné schopnosti. Perie je veľmi náročné na údržbu - premočený páperový spacák treba sušiť niekedy až dva týždne. Výhodou peria je, že je špičkový izolant a poskytuje pri rovnakých izolačných vlastnostiach najnižšiu hmotnosť, takisto ho možno krásne a rýchlo zbaliť. Zložitejší proces výroby samozrejme odráža aj vyššiu obstarávaciu cenu oproti syntetike.

Kdežto syntetické vlákna sú ďaleko jednoduchšie na údržbu a nevadí im toľká vlhkosť ako pérovému spacáku. Spací vak zo syntetických materiálov je teda ideálny pre použitie v univerzálnych podmienkach (väčšinou v období od jari do jesene). Jeho hlavnou prednosťou je, že sa dá spacák rýchlo vysušiť, možno ho dokonca prať v práčke a pri navlhnutí toľko neznižuje tepelnoizolačnú schopnosť. Ďalšou výhodou je, že syntetické vlákna sú vhodné pre alergikov.

dute vlaknosyntetikakomory

 

 

 

3,Typy spacieho vaku podľa účelu využitia:


Ako už bolo spomenuté vyššie, pri výbere správneho spacieho vaku je potrebné sa zamyslieť nad tým, k akému účelu a do akých podmienok budeme spacák potrebovať. Spacie vaky možno rozdeliť podľa ročného obdobia, a to na:

-letný spací vak = tieto spacie vaky sú určené pre čisto letné teplé obdobie (od júna do augusta). Sú veľmi ľahké (cca do 1000 g), teda sa hodia pre pešiu turistiku alebo letné kempovanie pri vode,

-zimný spací vak = zimné spacie vaky sú určené do chladných zimných nocí, možno použiť aj od jesene do jari.

-trojsezónny spací vak = tieto spacáky sú určené pre nocovanie v období od jari do jesene. Jedinou nevýhodou je, že má oproti letného spacáku vyššiu hmotnosť, od 1.200 g,


-špeciálne typy spacieho vaku = ide väčšinou o cyklospacáky, ktoré sú ultraľahké a minimalistické. Ďalším špeciálnym typom spacáku sú páperové expedičné spacáky, ktoré sú najvhodnejšie do extrémne chladných a suchých mrazov

4,Tvar spacáku

Deka: širšie a priestrannejšie spacáky sú síce teplé, ale objemné.

stiahnuť


Múmia: poskytuje väčšiu ochranu hlavy zatiahnutím šnúrky, tzv anatomická múmia tvarom presne kopíruje ľudské telo, čím spacák šetrí na veľkosti i váhe.

anapurna