Ako vybrať lezečky

Ako na lezečky? Poradíme Vám s výberom...

 lezecky

Výber vhodných lezečiek, ktoré budú dobre sedieť na nohe je obrovským bojom najmä pre tých, čo rozmýšľajú o kúpe svojich prvých lezeckých zbraní. Na čo sa zamerať? Akú veľkosť vybrať? Mali by byť lezečky naozaj španielskou čižmou? Aký druh si vybrať? Vo všeobecnosti sa pokúsime aspoň niekoľkými riadkami zodpovedať pár otázok, ktoré vám môžu dopomôcť nájsť to pravé orechové pre seba. 

 

Poďme teda postupne na to. Na úvod si treba uvedomiť, že neexistuje 100 % univerzálna lezečka na všetko. Koľko hláv s vlastným štýlom, toľko odlišných svetov a každému vyhovuje niečo iné.

 

Aké zapínanie?

-     Lezky na šnurovanie ponúkajú dobrú fixáciu nohy a možnosť optimálneho stiahnutia. Nevýhodou je dlhšie obúvanie a vyzúvanie čo môže byť pre niektorých trochu nepraktické najmä pri bouldrovaní.

-     Lezky na suchý zips (velcro) sa nestiahnu úplne ako šnurovacie a suchý zips môže po čase rýchlejšie odísť, ale na druhú stranu oceníte pohotovosť s akou ich obujete.

-     Nazúvacie lezky (slipper) nemajú zaväzovanie (poprípade majú len prídavný suchý zips napr. La Sportiva Python  alebo Scarpa Instinct VS. Nazúvacie lezky by mali čo najlepšie sedieť na nohe a obopínať chodidlo ako ponožka. Začínajúci lezci by mali skôr voliť lezečky s možnosťou zapínania (šnúrka, zips) ako slipper.

 

                Suchý zips                                                Šnurovacie                                               Nazúvacie

          ocun-ozone-qc                             ocun crest                                 oxygym

            Ocun Ozone QC                                          Ocun Crest LU                                               La Sportiva Oxygym

 

Aký materiál?

Väčšinou sú lezečky zhotovené zo syntetického materiálu alebo z kože. Obidva materiály majú svoje klady a zápory. Koža má tendenciu viac povoliť a prispôsobiť sa tvaru nohy. Syntetický materiál je viac stabilnejší, nemá tendenciu sa až tak roztiahnuť ako koža a menej pohlcuje pachy. Ak vyžadujete aby sa lezečka vôbec neroztiahla, alebo len minimálne, tak určite odporúčame sa pozrieť na patentovaný systém 3-Force firmy Rock Pillars (teraz Ocún) a na ich vydarený model Ozone

 

Tvar kopyta a tvrdosť lezečky?

Väčšina špičkových výrobcov ponúka širokú škálu modelov s odlišným tvarom kopyta, ktoré vyhovujú rôznemu tvaru chodidla. Pre začínajúcich lezcov nie je úplne nutné aby zachádzali do extrémov, čo sa týka tvaru lezečky. Na začiatok si vyberte o niečo tvrdšie lezečky, ktoré poskytnú potrebnú oporu s plochým tvarom kopyta. Po čase, keď si noha zvykne, môžete ísť do agresívnych, prehnutých lezečiek, ktoré uživíte najmä na malých mikrostupoch alebo v previsoch. Plochejšie kopyto je niekedy vhodnejšie aj na skalách, kde sa vyžaduje trenie (pieskovce, granit...). Pre úplnosť uvádzam backlink na kopytá českého výrobcu Rock Pillars: http://www.rockpillars.cz/produkty/tvary.html

 

 asymmetrix   basic   excentric  radical  standard

                  

 

Päta

Päta lezečky by mala pekne obopínať nohu, ale nemala by moc tlačiť na achilovku. Dobre sediacu pätu oceníte pri bouldrovaní (hooks), ale aj pri státí na mikrostupoch.

 

Akú veľkosť vybrať?

Nájsť kompromis medzi funkčnosťou lezečky a pohodlím môže byť naozaj tvrdým orieškom. Napríklad pri La Sportive alebo Scarpe môžete ísť o +- 2 čísla nižšie ako je vaša bežná veľkosť nohy. Naopak pri lezečkách firmy Rock Pillars (po novom Ocun) začnite rovnakou veľkosťou aká je vaša bežná veľkosť. Vtedy by ste mali byť v ´´komfortnej´´ bolesti, tej znesiteľnej. Berte tieto cifry s veľkým nadhľadom. Je kopa modelov s rozdielnym tvarom a prehnutím, takže pri rovnakej veľkosti nemusia sedieť dva odlišné modely toho istého výrobcu. Taktiež treba mať na zreteli, že nie všetci máme rovnaký typ chodidla a tým pádom sa nesnažiť za každú cenu napasovať do určitej značky. Vo všeobecnosti môžeme chodidlá zaradiť do troch typov: Grécky, pri ktorom je druhý prst najvyšší; Egyptský - prvý prst je najvyšší; Rímsky – prsty sú takmer všetky rovnaké. Je to jeden z dôvodov, prečo nám nemusia pasovať určité modely alebo výrobcovia.

 

Pár záverečných slov...

- Skúšajte a skúšajte. Snažte si obuť čo najviac lezečiek,

- Po každodennom draní vychytáte na prvých lezečkách chybičky,

- Prah bolesti sa bude zvyšovať a do budúcna budete už vedieť na čo sa pri kúpe nových zamerať.

Ak tu bude možnosť pridávať komenty, tak by som dal na záver ešte jednu vetu v podobnom duchu.... Doplňte tento ktrátky obkec vašimi skúsenosťami, aké modely vás držali, skrátka všetko čo vás napadne a bude to súvisieť s témou.

Užívajte si krásne chvíle na skalách...