Ako si vybrať karimatku

karimatky sbalene 2

 Karimatky

Pre komfortné nocovanie v prírode potrebujeme okrem spacáku ešte aj izolačnú podložku (karimatku). Karimatka má svoje nezastupitelné miesto v izoláci od chladnej zeme a samozrejme tiež vpliv na komfort nocovania.
Izolačné podložky (karimatky) sú dnes bežnou súčastou vybavenia. Výber je v dnešnej dobe je strašne velký v rôzných kvalitativních a cenových úrovniach, že si vybere asi úplne každý.

Izolačné podložky môžeme rozdeliť na niekoľko skupín:

Alumatky

Alumatky sa skladajú z tenkej fólie penového materiálu s reflexnou hliníkovou vrstvou. Slabučké a skoro nič nevážiace alumatky sú príjemnou podložkou pod spacák, chrániace pred špinou a vlhkom, avšak len málo pred nerovnosťami a minimálne pred chladom. Sú skvelé pre túlanie sa teplom lete alebo ako rezerva pre prípad núdzového bivaku, ale do náročnejších podmienok sa moc nehodia.

 

alumatkyalumatky1

 

 

 

Penové karimatky

Nejrozšírenejšia skupina karimatiek je vyrobená z penovéj hmoty, ktorá má vďaka uzavretému vzduchu vo svojich. Sú ľahké, praktické a znesú aj drsnejšie zachádzanie. Naviac niekoľko škrabancov alebo dier neubere ich dobrým izolačným vlastnostiam. Dajú sa kúpiť v rôznych hrúbkach a dá sa vybrat z veľa farieb a vzorov. Izolačná schopnostť týchto karimatek je daná predovšetkých ich hrúbkou.

Do zimních či horských podmienok by mala byť podložka hrubá minimálne 12 mm, alebo aj viac. Nevýhodou je však problém so skladnoťou, hlavne v pri hrubších karimatkách.

Nejčastejšie sa môžeme stretnúť s podložkami z materiálu na báze polyethylenu (PE). Tieto karimatky bývajú ešte daľej vylepšované v detailoch. Jedna strana môže byt potiahnutá vodeodolnou fóliou, ktorú neskôr pokladáme karimatku na zem. Niektoré karimatky sú potiahnuté striebornou či zlatou reflexnou vrstvou, ale tepelné účinky týchto vrstiev sú zanedbatelné.

Trendom v zlepšovaní vlastností karimatiek z penových materiálov je použitie profilovania alebo rebrovania. Hrubý vzor pripomínajúcí rohožku kríženú s obalmy na vajíčka má zajistiť, aby sa medzi teľom a studenou zemou udržalo čo najviac vzduchu pre lepšiu izoláciu.

 

 1795thermarest_z-lite_3_sol_1

Samonafukovacie karimatky

Samonafukovacie matrace alebo samonafukovačky patria k tomu nejlepšiemu, čo je pro nocovanie v prírode k dispozícii. Spájajú v sebe výhody penových karimatiek a alumatiek. Speciálny ľahký penový plast s otevrenými pórmy je uzavretí do nepriedušného obalu z húževnatej vrstenej tkaniny alebo fólie. Povrch z upravenej tkaniny je pevný, odolný, často s nešmyklavou úpravou, ale bohužial je tažší. Vyrábajú sa tiež karimatky, ktoré sú lahšie ale zase sú náchylnejšie na poškodenie.

Povrch z tkaniny býva u kvalitných karimatiek hydrofobne ošetrený, aby nenasával vodu ani špinu. V jednom rohu je ventil, po jeho otvorení sama nasává vzduch tím, ako sa rozpína. Treba ju voľne rozbalit a dať jej pár minut na nafúknutie, aj tie nejlepšie vätšinou treba doplnit jedným či pár dofuknutiami. Na slnku ju treba vypustiť a nefúkať ju na úplné maximum.

Výhodami samonafukovačiek sú predovšetkým výborné izolačné vlastnosti a vysoký komfort, dobrá sbaliteľnosť s prijateľnou hmotnosťou.
K nevýhodám sa dá povedať že patrí akurát vyšia cena a pri použití v prírode vyšie poškodenie.

 

 

 

nafukovacienafukovacie1

porovnanie velkostí