Ako si správne vybrať čelovku

celovky-prehlad

 

  Možno už sa vám taktiež stalo, že ste vyrazili niekam na výlet, ktorý sa pretiahol trochu dlhšie, než ste čakali a zostali ste tak v lese, alebo medzi kopcami po tme. Práve pre tieto a mnohé ďalšie prípady je dobré so sebou na cestách nosiť v batohu čelovku čiže čelové svietidlo. Je ľahká, skladná a svojím výkonom si mnohé nezaostávajú s klasickými ručnými svietidlami.Nielen preto, aby ste z výletu dorazili bezpečne domov, ale aj keď chcete napríklad v tme postaviť stan, ísť nasekať drevo, alebo si skrátka len v stane niečo prečítať, sa vám bude čelovka hodiť. Klasické svietidlo do ruky nie je v týchto situáciách vhodnáé, pretože potrebujete mať voľné ruky. Vybrať si vhodnú čelovku však nie je najjednoduchšie, najmä pre človeka, ktorý sa v sortimente turistických potrieb moc nevyzná. Na trhu sú dnes čelovky najrôznejších dizajnov, funkcií i systémov svietenia. Tie najmodernejšie modely potom umožňujú meniť svetelný výkon, prepojiť sa s počítačom, alebo majú zoom. Ako teda vybrať tú pravú? Dôležité je predovšetkým zvážiť to, k čomu ju chcete používať, inak by ste mohli kúpiť takú, ktorá bude mať zbytočné funkcie naviac (čo ju predraží), alebo vám naopak bude nejaká podstatná funkcia chýbať.

 

 

Čelovky vďaka svojmu pohodlnému spôsobu používania, dobrej funkčnosti, skladnosti, variabilite a cenám sa stali tými najpoužívanejšími svietidlami a obľubu našli v radoch bežných užívateľov, turistov, horolezcov, rybárov, bežcov, outdoorových nadšencov a cyklistov. Často tvoria tiež doplnok výbavy v domácnostiach, automobiloch alebo ako záložné svietidlo v batohu.


Na našom trhu je obrovská kopa typov, od tých neznačkových, až po tie značkové a kvalitné (značky Petzl,Led Lenser Fenix,Beal a Black Diamond). Ďalej tiež veľká škála možného použitia, iné materiály, rôzne zdroje svetla - ale akú si vlastne vybrať? Ktorá bude tá najvhodnejšia pre Vaše potreby a aktivity?

 

Ultra výkonné čelovky

 

Tento typ čelových svietidiel má dosvit viac ako 70 metrov, sú vybavené halogénovými žiarovkami, alebo LED diódami. Vynikajú tak nielen ďalekým dosvitom, ale aj dlhou výdržou. Hodí sa tak predovšetkým pre najrôznejšie vonkajšie aktivity dobrodružného rázu, ako je horolezectvo, turistikau, ale tiež trebárs lyžovanie či jazda na bicykli. Sú napájané pomocou batérií AA, prípadne fungujú na dobíjacie Ni - Ion články.

 

 petzl-nao-new

                Petzl Nao New

 

Kompaktné Čelovky

 

Ak hľadáte čo najmenšie a najlahšie čelovky, zamerajte sa na tzv.kompaktné čelovky, ktoré sa v pohode zmestia do vrecka. Sú ideálne na bežné práce súvisiace s kempovaním, ako je večerné stavanie stanu, príprava jedla, výprava pre drevo a pod . Hoci sú malé, vynikajú dlhým dosvitom, ktorý môže byť až 70 metrov. Mnohé sú vybavené LED diódami a sú napájané batériami AAA .

 

fenix-hl50-new         

                      Fenix HL 50

 

Špeciálne Čelovky

 

Ak sa venujete nejakému extrémnemu športu alebo činnosti ako je napríklad jaskyniarstvo, kde potrebujete, aby vaše outdoorové vybavenie prežilo aj hrubšie zaobchádzanie, sú pre vás určené špeciálne čelovky. Vyrábajú sa síce pre profesionálov z radov záchranárov, vojakov a pod . , ale využijú ich tiež mnohí zálesáci a dobrodružné povahy. U týchto čeloviek je kladený dôraz predovšetkým na odolnosť, bez problémov dokážu odolať tlaku až 80 kilogramov. Sú tiež vodotesné a niektoré sa môžu pochváliť aj atesty do výbušného či inak nebezpečného prostredia. Vzhľadom k svojej mohutnosti sú však o niečo ťažšie, než bežné turistické a niektoré sa môžu pochváliť aj atesty do výbušného či inak nebezpečného prostredia. Vzhľadom k svojej mohutnosti sú však o niečo ťažšie, než bežné turistické čelové svetlá .

 

led-lenser-h72-new

             Led Lenser H7.2

 

Signálne čelovky

 

Môcť na seba v divočine upútať pozornosť často rozhoduje o živote a smrti, preto výrobcovia čeloviek prišli na trh s modelmi, ktoré sú nazývané ako signálne, niekedy tiež záchranné, či núdzové čelovky. Sú vhodné pre cesty do divokej prírody, do hôr, alebo kamkoľvek, kde hrozí nebezpečenstvo, že by ste sa mohli stratiť, alebo zraniť. Využijú ju tiež horolezci pripútaní v skalných stenách, ktorí sa dostanú do problémov. V prípade, že budete potrebovať na seba upútať pozornosť a privolať si pomoc, využijete možnosti jej prepnutie na signálne svetlo . Čelovka opakovane vysiela svetelný signál ( napríklad 6x za 1 minútu a 1 minúta pauza ) . Tieto čelovky majú malé rozmery, ale sú takmer nerozbitné . Môžete ich mať dlhodobo uskladnené a aj po niekoľkých rokoch budú stále funkčné. Je možné ich využívať aj v extrémnych teplotách ( od 30 ° C do + 60 ° C ) .

 

black_diamond_bd620612ulblall1_spot_powertap_headlamp_130_lumens_ultra_1159587

       Black Dimond Spot Ultra Blue

 

Ďalšie kritériá výberu

 

Pri výbere čelovky sa musíte zamerať tiež na to, ako sa vám daný model obsluhuje, či je pre vás zapínanie čelovky pohodlné, aj keď ju máte na hlave, alebo musíte siahodlho hľadať tlačidlo, aby ste si rozsvietili . Jednoduchá by mala byť tiež aj výmena batérií. Dôležité tiež je, aby vám svietidlo na hlave dobre sedelo, teda nepadalo do čela, ani vás príliš neťahalo. Každé by malo byť vybavené nastaviteľným popruhom. Niektoré čelovky umožňujú tiež sklopiť svetlo inam a svietiť tak do iného uhla, než je pohľad očí, prípadne sú vybavené aj rôznymi intenzitami osvetlenia,alebo módom blikanie. .